Jak tanio zbudować dom?

Jak tanio zbudować dom?

Jak tanio zbudować dom? Nie ulega wątpliwości, że budowa domu z bali jest kosztowną inwestycją. Bez wątpienia każdy inwestor chce wiedzieć, ile będzie kosztować budowa własnego domu. Oczywiste jest również, że budowa zależy od wielu zmiennych, a ceny robocizny i materiałów mogą się znacznie różnić w ciągu kilku miesięcy. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pozwolą obniżyć koszty budowy.

Wybierz gotowy projekt zamiast architekta. Oszczędności na budowie można rozpocząć już na etapie zbierania niezbędnych dokumentów. Wszystko zaczyna się od projektowania. Oczywiście zatrudnienie architekta ma swoje zalety, a on zaprojektuje coś, o czym marzymy. Jeśli któryś z naszych pomysłów okazał się zupełnie niepraktyczny, proponowali nam inne, być może lepsze rozwiązanie. Niestety ta praca kosztuje. Na rynku jest mnóstwo gotowych projektów. Jest to dużo tańsze rozwiązanie i faktycznie nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego dla nas rozwiązania w dotychczasowej ofercie.

Nie komplikuj bryły domu. Prosta bryła i nieskomplikowany dach znacznie obniżają koszty budowy. Powodów jest kilka: Mniej narożników, wykuszy, standardowych okien czy otworów drzwiowych – to wszystko może znacząco wpłynąć na ceny budowy, a robocizna i materiały z pewnością będą tańsze. Podobnie dach – dach dwuspadowy będzie najbardziej ekonomiczny. Jeśli zdecydujemy się na łamany dach czterospadowy, cena będzie kilkukrotnie droższa. Równie ważny jest materiał pokrycia dachowego. Prosta forma nie oznacza, że ​​dom będzie brzydki. Zamiast tego od dawna wiadomo, że elegancja tkwi w prostocie.

Jak tanio zbudować dom?
Jak tanio zbudować dom?

Zrezygnuj z piwnicy. Domy podpiwniczone stają się obecnie coraz rzadsze. Nic dziwnego. To niezwykle kosztowny element architektoniczny lub zupełnie zbędny. Budowa piwnicy wiąże się z kosztami głębszego kopania, budowy ścian piwnicy i jej izolacji przeciwwilgociowej oraz budowy schodów na kondygnacje podziemne. Nie tylko to, ale piwnica to dodatkowy koszt operacyjny. Zarówno ja, jak i schody musimy się rozgrzać. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest rozplanowanie mediów lub pomieszczeń technicznych bezpośrednio w budynku mieszkalnym. Podobnej analizie powinna zostać poddana również konstrukcja garaży. Być może nasze potrzeby zaspokoi estetyczna, samodzielna szopa, współgrająca z bryłą budynku.

Nie oszczędzaj na izolacji. Każdy projekt domu w Polsce musi spełniać określone wymagania techniczne związane z ociepleniem ścian zewnętrznych. Jednak te standardy nie są zbyt wysokie. Warto rozważyć poniesienie większych kosztów w trakcie budowy, aby później zaoszczędzić na rachunkach za energię. Możesz przeanalizować budowę domu pasywnego. Koszty budowy zwracają się stosunkowo szybko w trakcie eksploatacji. Warto jednak zaoszczędzić ilość elementów tworzących mostki termiczne. Przeanalizujmy, z ilu balkonów czy tarasów będziemy faktycznie korzystać.

Budujmy etapami. Nie musimy od razu budować i wykańczać całego domu. Podział etapów budowy i realizacja odcinków pozwoli nam na wykorzystanie pewnych elementów i kontynuację budowy przez lata. Oczywiście przerwa nie może być zbyt długa, ale warto ją dostosować do naszych możliwości finansowych.

Projektowanie wnętrz. Podstawowa zasada – nigdy nie oszczędzamy elementów, od których zależy stan techniczny budynku. Reszta to stosunek funkcji do ceny i nasza osobista decyzja. Pamiętaj, że koszt remontu wnętrza może być wyższy niż koszt budowy budynku. Ale czy muszą? Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze podczas budowy domu. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a stosunkowo szybko będziemy mogli cieszyć się własnym domem.