Fotografia - akt

Fotografia – akt

Fotografia – akt był integralną częścią sztuk wizualnych na długo przed wynalezieniem fotografii. Niektóre z najbardziej znanych i szanowanych dzieł sztuki w malarstwie i rzeźbie przedstawiają nagie ciało ludzkie. Przekonasz się, że fotografia aktów opiera się na innych rodzajach fotografii artystycznej. Akt to zmysłowa forma fotografii. W rzeczywistości jest to nawet bardziej seksowne niż zdjęcie o tematyce seksualnej. Na tym polega piękno fotografii nagości.
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów sztuki fotograficznej, podstawowe zrozumienie sztuki i rzemiosła fotograficznego jest niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów. Wiele wskazówek dotyczących fotografii aktu pochodzi ze świata fotografii portretowej, w tym pomysły na kompozycję, oświetlenie i techniki ustawiania ostrości.

Wstępna wizualizacja

Fotografia - akt
Fotografia – akt

Podobnie jak w przypadku wszystkich fotografii artystycznych, wstępna wizualizacja jest kluczem do osiągnięcia pożądanego efektu. Co to jest prewizualizacja? Krótko mówiąc, decydujesz, jaki wynik chcesz osiągnąć, a następnie używasz wybranego przez siebie środka artystycznego, aby osiągnąć ten rezultat. Wszystkie inne wskazówki, narzędzia i techniki są drugorzędne. Na przykład, jeśli chcesz abstrakcyjny, minimalistyczny czarno-biały obraz, użyjesz wszystkich niezbędnych narzędzi i umiejętności, aby osiągnąć dzieło sztuki, o którym myślisz. Znajomość wszystkich elementów sterujących naszego aparatu może również dać nam więcej możliwości.

Fotografia aktu może na początku wywoływać pewien niepokój, więc wyeliminowanie wszelkich innych obaw sprawi, że sesja będzie przyjemniejsza zarówno dla fotografa, jak i modelki. Często konieczny jest również retusz obrazu. W fotografii filmowej skazy skórne lub inne problemy usuwa się za pomocą aerografu. Dzięki zabiegom cyfrowym możemy skorygować drobne niedoskonałości skóry, a nawet usunąć przebarwienia. Możemy nawet zmienić rysy twarzy i inne cechy, jeśli chcemy. Nie trzeba w tym przesadzać, ale podstawowa wiedza i znajomość programu dały nam dużą swobodę w realizacji naszych wcześniejszych wyobrażeń.

Prawdziwa sztuka

Nagie zdjęcia to nie tylko robienie zdjęć. To też nie randki. To poważna próba stworzenia pięknej sztuki. Co nie znaczy, że nie będzie zabawnie. Powinno być zabawnie. Profesjonalne podejście pomaga budować zaufanie. Dla fotografów i modeli. Jeśli modelka będzie czuła się nieswojo podczas sesji lub z fotografem, efekt nie będzie tak doskonały, jak byśmy tego chcieli. Dlatego omówiliśmy pierwsze trzy wskazówki powyżej, ponieważ przestrzeganie tych zasad zapewni, że fotograf będzie tworzył sztukę, a nie tylko robił nagie zdjęcia. Pełna kontrola nad procesem fotografowania pozwala fotografom na relaks. Zrelaksowani fotografowie pomagają modelkom się zrelaksować.

Kreatywność rozkwita, gdy oboje odpoczywają i cieszą się sesją zdjęciową. Tworzenie sztuki powinno być zabawą. Mówimy, że lubimy sztukę, więc dlaczego nie cieszyć się procesem? Dla niektórych może to również oznaczać, że ma być zabawnie. Zabawa i przyjemność niekoniecznie są synonimami, ale pozostają w gestii fotografa. Dla niektórych stonowana atmosfera jest odpowiednia, dla innych może być trochę szalona. Najlepiej wybrać złoty środek.

Ciało to prawdziwe dzieło sztuki

Poradniki dotyczące pozowania istnieją z kilku ważnych powodów. Wiele modelek nie jest w pełni świadomych możliwości pozowania. Nawet profesjonalne modelki mogą potrzebować wskazówek, aby pozować tak, jak chce fotograf. Umiejętności werbalne są również pomocne, ale przewodnik postawy pozwala uniknąć nieporozumień co do zamierzonego kierunku. Jak ustawić nogi, jak poruszać rękami, pod jakim kątem pochylić głowę, jak bardzo zgiąć lub wygiąć plecy, wszystko to jest natychmiast przekazywane przez przewodnik pozowania.
Dzięki temu sesja zdjęciowa będzie profesjonalna i przyjemna. Unika się też kłopotliwych pytań. Dla niektórych modelek, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy występują nago, niewinny akt odczesywania włosów z oczu lub dotykania ramion w celu wskazania kierunku ruchu może być dość niewygodny. W przypadku innych modeli wskazówki dotykowe w ogóle nie mają znaczenia, ale mimo to fotograf skorzystałby z przewodnika po pozowaniu.

Zgoda

Ponieważ fotografia nagości jest bardzo osobista dla modelki, upewnij się, że masz pozwolenie na wyświetlanie zrobionych zdjęć zgodnie z twoimi intencjami. Może planujesz zgłosić je do konkursu, sprzedać w galerii lub po prostu opublikować w mediach społecznościowych. Bez względu na to, jak je przeglądasz lub pozwalasz innym na ich przeglądanie, musisz wiedzieć, że możesz z nich korzystać. W przypadku modeli amatorskich, nawet za zgodą modela, jeśli model zmieni zdanie na temat nagości, może on również wziąć pod uwagę życzenia modela i dokonać odpowiednich poprawek.