Kilka słów o transkrypcji

Kilka słów o transkrypcji

Kilka słów o transkrypcji – czy warto? Transkrypcja to po prostu nagranie w formie tekstowej nagrania dźwiękowego lub audiowizualnego, czyli przekształcenie go w tekst. Osoba dokonująca nagrania zwykle po prostu słucha nagrania i dokonuje transkrypcji tekstu, na przykład tworząc rozmowę lub transkrypcję rozmowy w nagraniu. Na przykład w przypadku audycji radiowych, podcastów czy innych nagrań rozmów, często transkrybowanych, do pewnego stopnia przydatne są nagrania w formie tekstowej. Czego można się dowiedzieć o tej czynności i jakie trudności mogą napotkać skrybowie?

Kiedy należy zwrócić się do usługi transkrypcji?

Usługi transkrypcji są zwykle skierowane do osób pracujących jako prawnicy, lekarze, dziennikarze itp., ale często korzystają z niej również studenci – w przypadku tekstu transkrypcja jest bardziej przydatnym rozwiązaniem, ponieważ łatwiej jest znaleźć żądany fragment, a następnie całość jest przydatny w sekwencji i zwykle bez dźwięków takich jak „um”, „yyy” i innych, które są używane tylko w rozmowie, niekoniecznie w tekście pisanym. Profesjonalne transkrypcje są wykonywane przez specjalne biura tłumaczeń, na przykład przez osoby, które mają dobry słuch i potrafią skutecznie zrozumieć nawet niejasne fragmenty dialogów, które z jakiegoś powodu zostały nagrane w złej jakości.

Jaka jest trudność transkrypcji?

Jak wspomniano powyżej, jeśli dialog w nagraniu jest niewyraźny i niewyraźny, będzie ci bardzo trudno go przepisać i będziesz musiał bardzo uważnie słuchać, aby zrozumieć, co ludzie mówią. Czasami jakość nagrania nie pozwala na pełne i rzetelne nagranie, dlatego umieszcza się opis „niezrozumiałe” lub stosuje się tzw. potrafią odczytać, co rozmówca powiedział na podstawie ruchu warg. Osoba dokonująca transkrypcji powinna przede wszystkim posiadać znaczne umiejętności w zakresie pisania, ale także biegle słuchać. Poza tym jest to bardzo czasochłonne zadanie, więc jeśli nie chcesz samodzielnie myśleć o takim zadaniu, warto zlecić to komuś, kto zajmuje się transkrypcją – zależy od trudności zadania, a co najważniejsze masz wydać na zadanie Stawki za takie zlecenia wahały się od 5 zł do 60 zł, najczęściej 1800 znaków ze spacjami.

Jak zacząć świadczyć takie usługi?

Podstawowym problemem przy profesjonalnej pracy przy wykonywaniu transkrypcji są przede wszystkim specyficzne umiejętności, a przede wszystkim cierpliwość, dokładność i pracowitość, ponieważ niektóre nagrania są wykorzystywane np. Wiarygodność dzieła i oczywiście osoby dokonującej transkrypcji. Transkrypcja sądowa jest skrupulatnym zapisem procesu sądowego i jest bardzo przydatna w rekonstrukcji procesu i ponownej analizie, jeśli to konieczne. Sama transkrypcja wydaje się oczywista, głównie dlatego, że wszystko, co musisz zrobić, to zapisać słowa, które słyszysz, we właściwej kolejności, aby przetłumaczyć je na formę pisemną.

Duża konkurencja, mało zamówień?

Kilka słów o transkrypcji
Kilka słów o transkrypcji

Usługi transkrypcyjne są powszechne na rynku, jednak ze względu na stosunkowo niski poziom trudności, prawie każdy może skorzystać z takich usług. Mając to na uwadze, warto zadbać o to, aby była to tylko usługa dodatkowa do naszej działalności, a nie jedyna – zlecenia transkrypcji są bardzo mało opłacalne, a poza tym zlecenia długoterminowe, które zapewniają płynność finansową, należą do rzadkości.

Transkrypcja, choć faktycznie jest na rynku od czasu pojawienia się różnych nagrań, nie jest tak popularna na rynku komercyjnym, więc ilość zleceń, taka jak ilość w miesiącu, na pewno będzie większa niż debugowanie gotowych strony pozycjonowania tekstu. Jeśli więc zawodowo piszemy teksty, tworzymy treści na strony internetowe lub reklamujemy teksty, transkrypcja może być świetnym sposobem na zarobienie niewielkiego miesięcznego dochodu.
Osoby pracujące w tej branży zazwyczaj mają spore doświadczenie w pisaniu scenariuszy, więc powinny również umieć obsługiwać transkrypcję w różnych skryptach. Zleceń warto szukać na portalach ogłoszeniowych, ale także na portalach dedykowanych copywriterom, bo tam najczęściej szuka się transkrypcji. Chociaż na początku może to być trudne ze względu na dużą konkurencję, zdecydowanie warto spróbować zdobyć swoje pierwsze zamówienie – to zawsze jest dodatek do Twojego miesięcznego budżetu, a każde zamówienie jest obecnie warte każdego grosza!