Lekarze ortopedzi
Lekarze ortopedzi – wszystko, co musisz wiedzieć: Wiele osób, które szukają w Internecie lekarzy leczących schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, często zastanawia się, do którego lekarza się udać. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest chirurg ortopeda. Wszelkie schorzenia, bóle kręgosłupa, mięśni, stawów czy wady rozwojowe kości i narządu ruchu powinny być leczone wyłącznie pod nadzorem lekarza ortopedy. Warto więc dokładnie wiedzieć, czym zajmuje się ten lekarz i kiedy należy się do niego od razu zgłosić.
Chirurg ortopeda – kim jest i czym się zajmuje?
Z definicji chirurg ortopeda to lekarz zajmujący się diagnozowaniem, różnicowaniem i leczeniem chorób i wad rozwojowych narządów związanych z narządem ruchu. Mówimy tu głównie o leczeniu różnych schorzeń kończyn, kręgosłupa i niektórych mięśni człowieka. Dodatkowo do głównych zadań chirurga plastycznego należy:
- urazy, takie jak skręcenia, złamania, zwichnięcia lub uszkodzenia niektórych kości i stawów;
- pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe;
- płaskostopie;
- dyskopatie;
- wady postawy kręgosłupa takie jak lordoza, skolioza, kifoza;
- guz kości;
- wrodzone wady motoryczne;
- przeciążać;
- choroby zapalne układu kostnego.
Z powyższego zestawienia wynika, że chirurg ortopeda może pomóc w niemal każdej dolegliwości narządu ruchu. Dzięki jego pomocy i stosowaniu się do rad można szybko dojść do siebie.
Jaka jest różnica między chirurgiem plastycznym dziecięcym a chirurgiem plastycznym dla dorosłych?
W medycynie istnieją dwa rodzaje chirurgów ortopedów. Pierwszym z nich jest ortopeda dziecięcy. Tacy lekarze specjalizują się w stanach wcześniej istniejących (często wrodzonych) u noworodków i niemowląt. Ponadto odpowiada za wdrożenie odpowiedniej terapii lub ćwiczeń dla dzieci do lat 18 z problemami narządu ruchu. Warto również zaznaczyć, że zaburzenia narządu ruchu u dzieci i młodzieży są często również następstwem mózgowego porażenia dziecięcego i wymagają leczenia oraz nadzoru lekarza ortopedy dziecięcego.
Dorośli ortopedzi z kolei leczą różne dolegliwości i problemy narządu ruchu u osób powyżej 18 roku życia. Jednak w przeważającej części – poza leczeniem skręceń, złamań lub innych dolegliwości u młodszych osób – chirurdzy ortopedzi zajmują się przede wszystkim dolegliwościami osób starszych. Mowa tu o osobach po 60 roku życia, które skarżą się na problemy z kręgosłupem, chodzeniem czy niemożnością samodzielnego poruszania się.
Jakie badania wykona lekarz ortopeda?
Warto wspomnieć, że do lekarza ortopedy powinny zgłaszać się tylko osoby, które skarżą się na problemy z prawidłową postawą kręgosłupa, zaburzenia narządu ruchu lub inne problemy utrudniające im codzienne poruszanie się. Na początku każdy ortopeda musiał przeprowadzić wywiad. Lekarz zawiera między innymi pytania o historię podobnych chorób, ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, czy historię jakichkolwiek operacji na narządzie ruchu.
Chirurg ortopeda – wszystko, co musisz wiedzieć:
Lekarz ortopeda może wtedy wykonać specjalny rodzaj badania – jest to badanie palpacyjne, które pomaga określić rodzaj schorzenia. Jest to podstawowe badanie, które może wykonać prawie każdy chirurg ortopeda. Nie należy się go jednak obawiać, ponieważ nie powoduje bólu ani dyskomfortu, a jedynie pomaga lekarzowi ocenić problem i zastosować odpowiednie leczenie. Ponadto ortopeda może zlecić dodatkowe badania, w tym:
- Badanie rentgenowskie (prześwietlenia) kręgosłupa, klatki piersiowej, stóp, dłoni lub przedramion;
- USG (głównie dla kobiet);
- Tomografia komputerowa czaszki;
- Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego;
- Artrografia;
- Densytometria – badanie mierzące gęstość kości na podstawie minerałów;
- Badanie radiologiczne.
Warto też wiedzieć, że najlepszą opinię oprócz pełnego wywiadu z historią medyczną i operacyjną pacjenta ma dobry chirurg ortopeda. Dzięki temu dał się poznać jako rzetelny i godny zaufania lekarz, który pomoże w walce z wszelkimi chorobami.
Kiedy warto zgłosić się do chirurga plastycznego?
Wbrew powszechnemu przekonaniu nie każda dolegliwość wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza ortopedy. Powinieneś zobaczyć się z lekarzem ortopedą w przypadku jakichkolwiek zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i szkieletowego, ale tylko wtedy, gdy sytuacja to uzasadnia. Na przykład, jeśli twoja ręka jest skręcona lub bolą cię plecy, trudno będzie ci sobie z tym poradzić. Jednak niektóre rodzaje bólu są spowodowane przez nerwy lub inne czynniki i można je rozwiązać bez usług chirurga ortopedy.
Jednak niezależnie od okoliczności warto skorzystać z usług chirurga ortopedy, jeśli masz wadę wrodzoną lub chorobę, która z wiekiem staje się bardziej dokuczliwa. Szczególnie ważne jest, aby nie bagatelizować problemu w przypadku problemów z kręgosłupem czy wad wrodzonych. W takich przypadkach tylko chirurg ortopeda może wdrożyć odpowiednie leczenie i pomóc pacjentowi. Warto również wspomnieć, że aby zgłosić się do lekarza ortopedy w ramach NFZ wymagane jest skierowanie na takie badania. Możesz również skorzystać z prywatnych wizyt u chirurga ortopedy, ale pamiętaj, że prywatna wizyta u ortopedy jest płatna.