Ochrona obwodowa
Każdy z nas powinien odpowiednio chronić swój dobytek przed złodziejami. Jednym ze sposobów jest ochrona obwodowa, która zyskuje na popularności. Skutecznie wykrywa przypadkowe wejście na naszą posesję. Zostaniemy powiadomieni komunikatem na zewnątrz iw domowej centrali. Co to jest ochrona obwodowa? Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić? Jak to działa? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Co to jest ochrona obwodowa?
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad dziedziną ochrony obwodowej, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym ona właściwie jest. Otóż jest to jeden z kilku systemów alarmowych zaprojektowanych z myślą o maksymalizacji bezpieczeństwa naszej posesji. Często jest to pierwsza linia obrony przed potencjalnymi intruzami. Alarm uruchamia się na chwilę przed wejściem złodzieja na teren obiektu, dlatego często rezygnuje on z kradzieży i ewakuuje się z miejsca zdarzenia. Dlatego można powiedzieć, że jest to bardzo skuteczne tabu. Zabezpieczenie obwodowe idealnie nadaje się do ochrony dużych powierzchni, ale także do nieco mniejszych ogrodzeń, jego długość to około 300 metrów. System jest często instalowany na przykład w magazynach, na terenach przemysłowych i na terenach fabrycznych. Jest to prawie niezbędny element zabezpieczenia tych przedmiotów, co jest szczególnie kuszące dla złodziei. Są wśród nich instalacje rządowe i wojskowe, rafinerie, stacje przeładunkowe, porty morskie i lotniska. Rozwiązanie to jest dziś tak popularne, że coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się na zabezpieczenie obwodowe swoich domów.
Jak działa ochrona obwodowa?
Systemy ochrony obwodowej wykorzystują różnorodne technologie. Jednym z ważniejszych kryteriów jest rodzaj ogrodzenia. Na przykład zupełnie inny system można zainstalować na metalowej siatce, a inny na solidnym ogrodzeniu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele ogrodzeń wykorzystujące czujki piezoceramiczne lub piezoelektryczne. W wielu przypadkach są one zintegrowane z takimi elementami jak czujniki drgań, kable światłowodowe, kable mikrofonowe itp. Cechą systemu ogrodzeniowego są czujki z indywidualnymi identyfikatorami. Elementy te są rozmieszczone na całym ogrodzeniu. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że każdy czujnik ma możliwość indywidualnej konfiguracji. Jeśli chodzi o maksymalny zasięg wykrywania, to około 50 metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że czujniki można ustawić obok siebie, powiedzmy co 5 metrów. Czujki to skuteczne narzędzia do wykrywania prób przecięcia lub sforsowania ogrodzeń. To samo dotyczy próby usunięcia detektora.
Zasada działania polega na wykrywaniu drgań – są one spowodowane nienaturalnym naprężeniem, skręceniem, ugięciem ogrodzenia. Wszystkie sygnały są analizowane przez specjalnie zaprojektowany kontroler systemu – który pomaga odróżnić niepożądane zjawiska od warunków pogodowych czy zwierząt. Minimalizuje to liczbę fałszywych alarmów. Skuteczna ochrona czujek przed wysokimi temperaturami jest bardzo ważna. Potencjalne pola magnetyczne, które zakłóciłyby działanie ochrony obwodowej, również są nieskuteczne. Warto inwestować w rozwiązania wysokiej jakości – tylko wtedy możemy zagwarantować odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić?
Skoro już wiemy, czym jest ochrona granic, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jakie typy można wyróżnić. Oprócz rozwiązań opisanych w poprzednim akapicie, innymi rodzajami takich zabezpieczeń są systemy podziemne i systemy naziemne. Te ostatnie zwykle obejmują elementy takie jak bariery podczerwieni i bariery mikrofalowe. Składają się z odbiornika i nadajnika mikrofalowego lub podczerwieni. Jeśli pole maskujące zostanie naruszone, promienie przetną się i uruchomi się alarm. Warto wspomnieć, że na rynku występują również podwójne bariery. W przypadku systemów podziemnych charakteryzuje się zakopanymi kablami parametrów i czujników lub czujnikami hydraulicznymi i sejsmicznymi. Dzięki przewodom możliwe jest generowanie pola magnetycznego. Reagują na ewentualne zmiany, wibracje, a czujniki hydrauliczne analizują zmiany ciśnienia wywołane naciskiem na podłoże. Tak więc ochrona obwodowa jest świetną ochroną dla naszej własności. Wbrew pozorom taki koszt inwestycji nie jest wysoki, biorąc pod uwagę wiele zalet, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie