Zapewnij pracownikom dobrą odzież ochronną

Zapewnij pracownikom dobrą odzież ochronną

Zapewnij pracownikom dobrą odzież ochronną – wykonywanie każdej pracy wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Zawsze trzeba być na to przygotowanym, nie tylko mentalnie, ale również pod względem sprzętu, który ma chronić organizm. Zapewnienie pracownikom odpowiedniej, wysokiej jakości odzieży ochronnej jest bardzo ważne, a nawet może uratować ich w sytuacjach zagrażających życiu. Najlepiej nie ryzykować kontuzji i być przygotowanym na każdą ewentualność.

Jak wybrać odpowiednie ubrania?

Oczywiście nie powinniśmy spieszyć się z zakupami ani po prostu udać się do sklepu, który ma tego typu ubrania. W przypadku odzieży ochronnej najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu, który również specjalizuje się w tego typu produktach. Być może do tego czasu będziesz płacić więcej za takie ubrania niż w typowym supermarkecie, ale wiemy na pewno, że mamy większy wybór nie tylko pod względem materiałów, ale także zastosowań.

Zapewnij pracownikom dobrą odzież ochronną
Zapewnij pracownikom dobrą odzież ochronną

Na początku musimy ustalić, dlaczego potrzebujemy tego rodzaju odzieży ochronnej. Możemy podzielić je według odzieży roboczej i ochronnej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, istnieje ogromna różnica między tymi dwoma typami. Ubrania robocze powinny wybierać osoby, które przede wszystkim chcą chronić się przed kurzem, czyli mechanicy, hydraulicy itp. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla tych zawodów, ale odzież BHP jest przydatna i zastąpi odzież codzienną w godzinach pracy.Jeśli chodzi o odzież ochronną, do wyboru będą różnego rodzaju kombinezony, spodnie, kurtki, koszule itp. To chyba jasne, że nie chce ich pobrudzić, a także zapobiega przenoszeniu się ich zapachu na skórę. Posiadamy również odzież ochronną, która po prostu chroni organizm przed różnymi urazami. Mogą to być różne zagrożenia w różnych zawodach, dlatego szukając odpowiedniej odzieży, zwróćmy uwagę na to, przed czym chroni dany rodzaj odzieży. Odzież BHP ma być dostosowana do konkretnego zawodu i choć może wyglądać podobnie, może też pełnić zupełnie inną funkcję, na przykład ze względu na skład materiału. Nie powinien wybierać losowo i zdejmować pierwszego z półki. Ta decyzja powinna być dobrze przemyślana. Ubrania powinny również dobrze pasować. Nie może być za luźna, nie może być za ciasna. Będzie grubszy w miejscach, w których mogą wystąpić otarcia i urazy. Warto też pomyśleć o grubszych szwach. Tak więc na początek poszukajmy ubrań o nieco większej gramaturze. Z pewnością jesteśmy wdzięczni w pracy. Najlepiej nie lekceważyć takich wyborów i dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście mamy to wszystko. Na przykład, jeśli jesteś pracownikiem budowlanym, potrzebujesz nie tylko dobrego kasku i kombinezonu, ale także dobrej pary butów, aby na przykład chronić stopy, gdy coś na nie spadnie. Naprawdę dobrze przemyślana decyzja może nas uchronić przed złamaniem kości itp.

Kiedy już wiemy, jakiego rodzaju kombinezonu ochronnego potrzebujemy, warto zastanowić się również nad jego funkcją. Jeśli tylko jest taka możliwość, należy ją dostosować do rodzaju wykonywanej przez nas pracy, czyli posiadać dodatkowe elementy odblaskowe, czy też kieszenie zapinane na suwak, w których schowamy niezbędne gadżety, tj. miary składane, noże, taśmę itp. Te małe rzeczy, choćby na chwilę, mogą nas uratować w trudnych sytuacjach.

Jednak wybierając taką odzież musimy również pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie, a mianowicie, że odzieży BHP nie kierujemy się kolorem, stylem i ceną. Są to w tym przypadku błahe czynniki i nie powinny mieć żadnego wpływu na naszą decyzję. Jeśli chodzi o cenę, to zdecydowanie kuszą nas ubrania znacznie tańsze, ale biorąc pod uwagę, że mają nas chronić przed urazami, substancjami żrącymi, ogniem itp., czy naprawdę warto oszczędzać? Czy chcemy ratować własne zdrowie? Czy nie lepiej czasami dopłacić, ale mieć pewność, że wszystko dobrze się skończy, zamiast jechać do szpitala?

Niektóre firmy używają odzieży BHP jako reklamy chodzącej i mają do tego prawo, ale nie powinny zmieniać konstrukcji odzieży ani dodawać elementów, które mogłyby zagrozić jej trwałości i ochronie pracowników. Odzież ma chronić pracowników, po to jest. Nie można go osłabiać tylko dlatego, że chcesz się na nim reklamować, albo dlatego, że chcesz zmienić jego styl czy kolor.