Blogi książkowe i wiadomości literackie
Blogi książkowe i wiadomości literackie – blogerzy książkowi dobrowolnie wybierają różne rodzaje wiadomości wydawniczych, które przedstawiają czytelnikom. Niektóre z nich są już na rynku, inne to dopiero zapowiedź i czasami możemy je kupić w przedsprzedaży. Nie bez powodu zwracamy się teraz do bloga w poszukiwaniu inspiracji książkowych – nadeszła jesień, a wraz z nią sezon czytelniczy. Jakie nowości są obecnie polecane na blogach książkowych?
Fikcja czy literatura faktu?
Najpierw zastanówmy się, które książki cieszą się dziś największą popularnością wśród czytelników? Cóż, zwykle jesienią czytamy moralitety lub przerażające kryminały. Jesteś pewny? Okazuje się, że czytelników interesują nie tylko klasyczne książki, ale także poradniki, literatura faktu czy opowiadania łączące różne wątki. Jest to połączenie, które blogerzy książkowi komentują najczęściej. Nowości te niedawno pojawiły się na księgarskich półkach. Co ciekawe, na blogach książkowych nie zawsze znajdziemy recenzje wybranych pozycji, ponieważ nie we wszystkich przypadkach możliwe są przedsprzedaży. Blogerzy jednak mniej skupiają się na treści niż na konkretnych pytaniach, które autor chce zadać. Warto czasem czytać bloga literackiego z tej perspektywy, zastanawiając się nad kontekstem, w jakim interpretowana jest dana pozycja.
-
- pilch książki https://literackigps.pl/autor/jerzy-pilch/
- Annie Ernaux książki recenzje https://literackigps.pl/autor/annie-ernaux/
- ranking autorów książek https://literackigps.pl/moje-rankingi/
Nowości książkowe polecane przez blogerów
Ta jesień obfituje w nowe książki. Niektóre z nich zostały ogłoszone dawno temu, o innych usłyszeliśmy dopiero kilka dni temu. Jednak już na blogach książkowych https://literackigps.pl możemy znaleźć wstępne opinie, recenzje czy dyskusje na dany temat. Oto kilka nowości, które blogerzy szczególnie polecają.
Agnieszka Jucewicz „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”
Niektórzy krytycy nazwali tę książkę wyjątkowym must-have. Czemu? Powód jest prosty – to jesienią mamy tendencję do kryzysów, depresji, depresji w pełnym tego słowa znaczeniu. Niestety większość z nas obwinia za swoje choroby (a nawet poważniejsze) pogodę, krótki dzień lub brak światła słonecznego. Tymczasem, jak mówią sami autorzy, czas nazwać rzeczy po nich, zamiast ukrywać je za pięknie brzmiącymi tytułami, takimi jak Autumn Blues. Ta książka jest bardzo pomocna dla terapeutów, ale nie tylko.
Marek Migalski i Maciej Bożek, „100 najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych świata”
Kontynuując psychologię, blogerka poleca kolejną książkę, która zmusza do myślenia. Jest szczególnie odpowiedni dla tych, którzy nie lubią czytać od deski do deski, ale lubią tzw. fragmenty. Poszczególne eksperymenty możemy eksplorować w dowolnej kolejności. Jednocześnie rozumiemy, jak działa współczesny świat reklamy i PR. To świetna propozycja dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej.
Anna Barczyk-Mews „Pamiętniki mojej mamy”
„Pamiętnik mojej mamy” to lżejsza alegoryczna powieść, która jest dobrym wyborem dla tych, którzy chcą się zrelaksować w jesienny wieczór. Nie znajdziemy tu trudnych, przykrych tematów, choć bohaterka powieści często musi podejmować ważne decyzje dotyczące swojego przyszłego życia. Ta książka jest nie tylko o uczuciach, ale także o różnicy w zmieniających się miejscach zamieszkania i związanych z tym stylach życia.
Katarzyna Bonda „Kobieta w walizce”
Powieść Katarzyny Bondy podbija rynek, a wkrótce ukaże się kolejna powieść. To kryminał, więc nieco ciężka propozycja na jesienny wieczór, porusza temat zaginionej kobiety, śledztwa i kolejnych tropów rzucających nowe światło na sprawę. Podobnie jak w przypadku Katarzyny Bondy, możemy spodziewać się ciekawych zwrotów akcji i nieoczywistego zakończenia.
Michał Strzałkowski i Łukasz Majewski, „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata”
Książka o metropolii to rady dla tych, którzy chcą podróżować, ale nie takie proste i oczywiste. Odbywa się w wielu miastach na całym świecie, ukazując ich charakterystykę, historię i ciekawostki z nimi związane. Dzięki niemu możemy zrozumieć różnorodność miasta i sposób życia jego mieszkańców. Sprawdzi się zarówno dla tych, którzy tęsknią za wakacyjnymi podróżami, jak i dla tych, którzy po prostu chcą oderwać się od codzienności i przenieść się w trochę inne miejsce.
Jesienne nowości, czyli jak być na bieżąco?
Osoby prowadzące blogi książkowe zamieszczają nowe wpisy dotyczące jesiennych nowości. Warto mieć ich na oku każdego dnia. Wiele książek nie miało jeszcze swoich premier, więc póki co musimy korzystać z tych, które już są w księgarniach. Pamiętaj, że odwiedzanie tego typu blogów nie tylko pozwala zapoznać się z aktualnościami, ale jest też świetną okazją do przedyskutowania rzeczy, które przeczytałeś lub które planujesz przeczytać w najbliższej przyszłości.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |