Czym jest kremacja zwierząt

Czym jest kremacja zwierząt

Czym jest kremacja zwierząt i jak wygląda? W Polsce zauważyliśmy całkowitą zmianę w sposobie traktowania zwierząt. Zwierzęta te stały się pełnoprawnymi członkami rodziny. Nic dziwnego, że tak bardzo cierpimy, gdy nasze serca przestają bić. Tracimy osoby, które są dla nas bardzo ważne. W takich chwilach coraz więcej osób chce zapewnić swoim czworonożnym przyjaciołom godny pochówek. Oczywiście w takich chwilach warto skorzystać z usług krematorium dla zwierząt.

Tutaj możemy godnie pożegnać nasze dzieci i mieć godny pochówek. Trzeba jednak przyznać, że sam temat kremacji zwierząt był dla nas nowy i tak naprawdę nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Warto więc dokładnie przyjrzeć się kremacji psów i kotów.

Najlepszym rozwiązaniem jest kremacja

Czy kremacja jest dyspozycją? niemożliwe. Utylizacja wiąże się ze śmieciami, a my z pewnością nie chcemy w ten sposób traktować naszych zwierząt. Trupy psów czy kotów zostawiane w lecznicach weterynaryjnych były kiedyś rozliczane na wagę i tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co się z nimi stanie. W tamtych czasach nie było cmentarzy dla zwierząt, a chowanie zwierząt we własnym ogrodzie lub parku było nielegalne. To wszystko wydawało się takie nieludzkie. Nie chcemy, aby nasze zwierzaki były tak traktowane po śmierci. Dlatego krematoria dla zwierząt zaczęły powstawać na potrzeby ludzi.

Dzięki wciąż budowanym krematoriom i cmentarzom dla zwierząt właściciele czworonogów nie muszą martwić się, co zrobić z ciałem swojego pupila, gdy ten umrze. Jednak nie każdy wie, jak wygląda kremacja zwierząt np. w Gorzowie Wielkopolskim animaleden.pl/kremacja-zwierzat-gorzow-wielkopolski/, a przede wszystkim czym różni się ona od wspomnianych już utylizacji. Jak już wspomniano, gdy ciało psa zostało pozostawione u lekarza weterynarii, niestety zgodziliśmy się na jego utylizację. Szczątki odebrali pracownicy firmy zajmującej się utylizacją. Wraz z innymi rodzajami produktów ubocznych dostarcza je do zakładów zajmujących się utylizacją odpadów niebezpiecznych i biologicznych.

Z drugiej strony kremacja psa czy kota w specjalistycznym obiekcie to oczywiście godne pozbycie się zwłok. Nikt tego nie wyrzuca, nie miesza z odpadami z rzeźni czy strzykawkami ze szpitali. Po przewiezieniu do krematorium ciało zwierzęcia traktowane jest z najwyższym szacunkiem. Sam proces spalania odbywa się w komorze kremacyjnej, podobnej do tej stosowanej do kremacji szczątków ludzkich. Zanim odłożymy padlinę zwierzęcia do pokoju, możemy się z nią pożegnać, niestety po raz ostatni.

Co dzieje się z martwymi ciałami naszych zwierząt domowych?

Czym jest kremacja zwierząt
Czym jest kremacja zwierząt

W ciągu życia naszego psa lub kota niestety nie zastanawiamy się, co zrobimy z jego ciałem, gdy już go z nami nie będzie. Nie planowaliśmy też jego śmierci ani pogrzebu. W obliczu samej straty nie jesteśmy w dobrym stanie psychicznym ani cielesnym. Podczas żałoby nie możemy myśleć racjonalnie i jasno. Dlatego musimy wiedzieć, że profesjonalne krematorium poradzi sobie ze wszystkimi procedurami, a nawet zmniejszy nasze obciążenie transportowe. To zwalnia nas z dużej odpowiedzialności. Ludzie tam pracujący dbają o nas, wszystko doskonale tłumaczą i służą wsparciem. Kremacja psa, kota czy innego zwierzęcia, które jest z nami od wielu lat, nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą innych możemy przejść przez ten proces bardziej komfortowo.

Ilekroć nie możemy się oprzeć wezwaniu krematorium działającego na naszym terenie, jego obsługa umówi się z nami na odbiór ciała. Po ustaleniu dokładnej daty kremacji możemy być obecni przy kremacji. Niezależnie od tego, czy chcieliśmy odwiedzić krematorium, czy nie, pracujący tam eksperci odpowiedzieli na wszystkie nasze pytania. W razie potrzeby informują nas również telefonicznie. Każdy, kto pracuje w takim miejscu, wie, jak trudno jest pożegnać się z przyjaciółmi i jak ważne jest posiadanie osoby trzeciej, która będzie wspierać w tak trudnych chwilach.

Co powinniśmy zrobić z psimi popiołami?

Kremacja psa lub kota to wciąż nowy temat, przynajmniej w naszym kraju. Jednak zdecydowanie warto rozważyć tę opcję, gdy musimy pożegnać się ze starymi znajomymi. Nie bez znaczenia jest również to, że zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem skremowane szczątki zwierząt można przechowywać w specjalnych urnach w domu. Można je również rozłożyć na świeżym powietrzu. Wiele osób to docenia, ponieważ jest to pewny sposób na pożegnanie z najdroższymi przyjaciółmi. Oczywiście niektórzy z nas woleliby trzymać szczątki naszego zwierzaka przy sobie.

Jeśli jednak nie chcemy zabierać ze sobą prochów naszych pupili, większość krematoriów w naszym kraju oferuje nam tzw. masową kremację zwierząt. W tym przypadku ciała kilku zwierząt kremowano jednocześnie w jednej z komór kremacyjnych. Oczywiście każdy z nich jest traktowany z należytym szacunkiem i godnością. To jest dla nas naprawdę najważniejsze.

Animal Eden krematorium dla zwierząt
Rosówek 30
72-001 Rosówek
508508677
www.animaleden.pl