Dlaczego miód jest słodki?

Dlaczego miód jest słodki?

Dlaczego miód jest słodki? Miód uważamy za produkt o właściwościach prozdrowotnych, lecz wszyscy jednogłośnie stwierdzą, że ma on także bardzo słodki, specyficzny smak. Wiele zależy tutaj od rodzaju miodu – są też takie, które przypadną do gustu miłośnikom wytrawniejszych pozycji. Dlaczego miód jest słodki? Czy mimo wysokiej zawartości cukru warto go spożywać?

Miód – cukry proste, witaminy i minerały

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego miód z mojemiody.pl jest słodki, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Co znajduje się w miodzie? Otóż jego skład nie jest trudny do zapamiętania – są to w przeważającej mierze cukry proste, witaminy i minerały. Miód nie jest natomiast źródłem białka czy tłuszczu. Za słodki smak odpowiedzialne są przede wszystkim cukry proste. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się sacharoza, glukoza oraz fruktoza. Cukru te nasz organizm zaczyna trawić już w jamie ustnej, dlatego stanowią one doskonałe paliwo energetyczne. Cukry proste na ogół krytykowane są przez miłośników zdrowego stylu życia, a także dietetyków. Rzeczywiście, są one łatwo przyswajane przez organizm, stosunkowo szybko podnosząc zawartość glukozy we krwi. To sprawia, że jednocześnie są one mało efektywne. Dodają energii, jednak na krótki czas, po którym ponownie mamy ochotę na coś do jedzenia, zwłaszcza na coś słodkiego. Od czego zależy słodkość miodu? Właśnie od zawartości cukru – niektóre rodzaje mają go naprawdę sporo, inne nieco mniej, przez co wydają się bardziej wytrawne. 

Ile kalorii ma miód?

Wiemy już, że miód w przeważającej mierze składa się z cukru, zatem możemy przypuszczać, że jest to dosyć kaloryczny produkt. Rzeczywiście, 100 g cukru zawiera około 400 kalorii, podczas gdy 100 g miodu ma ich niewiele mniej, bo 370-380. Z drugiej strony, trudno znaleźć osobę, która byłaby w stanie zjeść jednorazowo 100 g tego naturalnego specyfiku. Najczęściej dodajemy łyżeczkę miodu do herbaty, smarujemy odrobiną kanapkę czy dodajemy nieco miodu do jogurtu naturalnego i musli. W praktyce oznacza to, że nie przyjmujemy zbyt wiele kalorii jednorazowo. Oczywiście, musimy uwzględnić je w naszym codziennym bilansie, zwłaszcza jeśli każda herbata czy napój zawiera w sobie dodatek miodu. Spożywając łyżeczkę dziennie z pewnością nie przytyjemy, jednak na miód muszą uważać osoby chorujące na cukrzycę czy będące na diecie odchudzającej.

Miód – jeść czy nie jeść?

Dlaczego miód jest słodki?
Dlaczego miód jest słodki?

Słodki miód stanowi doskonałą alternatywę dla innych produktów z dużą zawartością cukru, które możemy uznać za potencjalnie tuczące. Dlaczego? Ponieważ poza cukrami dostarcza on naszemu organizmowi szereg witamin i składników odżywczych. Mowa przede wszystkim o substancjach antybiotycznych, które dobrze radzą sobie z pierwszymi oznakami infekcji sezonowej. Miód zawiera także liczne substancje wspomagające pracę serca, wątroby czy nerek. Niektóre rodzaje zalecane są osobom, borykającym się z alergiami sezonowymi, zwłaszcza z katarem siennym.

Miód powinniśmy więc spożywać na co dzień, jednak w ograniczonych ilościach. Co ciekawe, podobna zasada dotyczy na przykład owoców, które także uważamy za zdrowe i pełnowartościowe. Zawierają one fruktozę, która w nadmiarze może przyczynić się do wzrostu wagi. Z pewnością jednak powinniśmy sięgać po miód zamiast po inne przekąski, gdy tylko najdzie nas ochota na coś słodkiego. Nie jest on lekki pod kątem kaloryczności, lecz jednocześnie posiada niższy indeks glikemiczny niż cukier, dzięki czemu węglowodany z niego pochodzące wchłaniają się nieco wolniej. W jedzeniu miodu najważniejszy jest więc umiar.

 

Cukier a miód – co warto wiedzieć?

Większość z nas ma świadomość, że miód jest o wiele lepszym wyborem, niż czysty, biały cukier. Sam fakt, iż miód zawiera sporo cukrów prostych, nie sprawia, że jest zdrowy – właściwości prozdrowotne możemy przypisać jedynie witaminom, minerałom i licznym substancjom antybiotycznym. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że w wielu miodach znajdziemy…czysty cukier. Nieuczciwi pszczelarze coraz częściej decydują się karmić swoje pszczoły cukrem, dzięki czemu te mogą produkować znaczące ilości miodu. Konsument nie ma świadomości, jaki pokarm spożywają zwierzęta, nie ma to także odzwierciedlenia w smaku, gdyż miód sam w sobie jest przecież bardzo słodki.

Niemniej jednak wpływa na wartości odżywcze, jakie posiada produkt. Niestety, miody z “domieszką” cukru naturalnego nie są już tak zdrowe, a prawdziwi koneserzy uważają nawet, że nie są tak smaczne jak miody tradycyjne. Dlatego też powinniśmy wybierać wyłącznie produkty pochodzące z renomowanych pasiek, które spełniają najwyższe standardy jakości. Niestety, wykrycie nieuczciwych pszczelarzy jest trudne, zwłaszcza jeśli sprzedają oni swoje produkty jedynie lokalnym konsumentom. Dlatego też, jeśli chcemy wybierać świadomie, kupujmy miód jedynie w sprawdzonych pasiekach – niektóre z nich sprzedają wyroby również w sieci. Pamiętajmy, że jedynie prawdziwy miód jest słodki, ale też zdrowy. Tymczasem miód sztuczny jest jedynie słodki i ma podobne właściwości, co batonik lub innego rodzaju słodycz.