Drewno kontra cegła

Drewno kontra cegła

Drewno kontra cegła – dokładna analiza: Domy z cegły są zdecydowanie najczęstszą strukturą domów jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że nie mają konkurencji. Budynki drewniane zyskują na popularności, ale wokół nich narosło również wiele mitów. Warto je odnotować, ale najlepiej uczciwie je porównać. Najłatwiej podzielić temat na kilka części i omówić je po kolei.

Dostępność pozycji

Zdecydowana większość projektów przeznaczona jest do realizacji w tradycyjnych technologiach. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przełożyć takich projektów na technologię budownictwa drewnianego. Wiąże się to z kosztami, ale jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli trafimy na projekt budownictwa drewnianego, to dlatego, że szukaliśmy go na dedykowanych stronach internetowych. Zwykle bez problemu znajdziemy takie przedmioty, ale nie mamy zbyt wielu opcji. Jeśli decydujemy się na konstrukcję szkieletową drewnianą, lepiej jest zrealizować własny, autorski projekt.

Budownictwo drewniane kontra murowane – ceny

Wbrew pozorom cena nie jest najważniejsza, ale warto się nad tym zastanowić. Jeśli weźmiemy za tło tradycyjną technologię, zobaczymy, że jest wiele firm, które mogą ten projekt zrealizować. Chociaż budowa takiego domu jest droższa, dzieje się tak dlatego, że materiały będą droższe, a robocizna tańsza ze względu na ostrą konkurencję na rynku. Jeśli spojrzymy na budownictwo drewniane, to naprawdę niewiele jest firm, które potrafią dobrze budować i budować bez większych błędów. Oznacza to, że cena budowy takiego domu nie będzie tak niska, jak się powszechnie uważa. Trudniej będzie umówić się na wizytę, a po drugie eksperci będą kosztować więcej, jeśli nie będzie konkurencji. Więc chyba w tej samej cenie. Istotną różnicą jest to, że naprawdę możemy dużo zaoszczędzić budując konstrukcje drewniane w systemie ekonomicznym. W przypadku tradycyjnych technik nie wygląda to już tak kolorowo.

Konstrukcje drewniane i murowane – czas budowy

Drewno kontra cegła
Drewno kontra cegła

Jak mantra na wielu stronach, czasy budowy są powtarzane na korzyść budowy domu. Jest w tym wiele prawdy, ale to nie znaczy, że domy z cegły nie mogą być budowane szybko. Problem polega na tym, że niektóre przełomy technologiczne muszą zostać zachowane. Jeśli chcemy jechać szybciej, musimy użyć droższych materiałów, takich jak beton z dodatkami, płyn przeciw zamarzaniu itp. Domy szkieletowe można budować szybciej, ale tylko wtedy, gdy dysponujemy zdolną ekipą, która jest w stanie to zaplanować i przygotować pozostałe dwa etapy, gdy prąd zbliża się do końca. Jeśli chodzi o koszty, czas budowy ma znaczenie, ale nie tylko dlatego, że płacimy mniej za robociznę. Jeśli mamy kredyt i wynajmujemy mieszkanie czekając na wybudowanie domu, to im szybciej zbudujemy, tym mniej zapłacimy za czynsz, co stanowi ogromną część oszczędności związanych z czasem budowy.

Akustyka

Akustyka różni się w przypadku konstrukcji drewnianych i murowanych. Tak – domy murowane są lepiej ocieplone, bo im cięższe przegrody, tym lepsza izolacja. Jednak pierwsze pytanie brzmi: „Kto buduje dom w pobliżu hałaśliwego elementu, na przykład tuż obok drogi lub fabryki.” Budowa domu w tym miejscu mija się z celem posiadania domu, po prostu możemy budować w spokoju dom, z dala od centrum aglomeracji. Nie zmienia to faktu, że domy szkieletowe mogą być dźwiękoszczelne. Można dodać więcej izolacji akustycznej, ale czy to naprawdę konieczne?

Struktura drewna i warunki gruntowe

Drewniana konstrukcja z drewna klejonego z firmy Konsbud jest zdecydowanie lżejsza (nawet kilkunastokrotnie) niż murowana, a co za tym idzie stawia mniejsze wymagania gruntowi. W języku architektonicznym gleba może mieć niską nośność. Oznacza to, że działki budowlane można kupić w trudniejszym terenie i są tańsze. Należy jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół. Aranżacja oszczędza pieniądze jedynie poprzez rezygnację z budowy piwnicy i ostatecznie postawienie konstrukcji drewnianej na płycie fundamentowej. W przeciwnym razie koszt położenia fundamentu jest taki sam, jak fundamentu pod dom murowany. Dzieje się tak dlatego, że choć fundament może być faktycznie trzykrotnie słabszy, to w takiej formie może nie być technicznie możliwy. Chodzi tu głównie o np. szerokość łyżki koparki, wielkość elementów wzmacniających itp.

Rozwój i utrzymanie

W przypadku działalności najczęściej chodzi o koszty ogrzewania. Mitem o konstrukcjach drewnianych jest to, że są zimne i nie pasują do naszego klimatu. Jak na ironię, prawie cała Skandynawia mieszka w chatach z bali i, co zaskakujące, zimą nie zamarza. Wszystko w tej kwestii zależy od tego, jak dobrze ocieplimy dom. Konstrukcje drewniane pozwalają budować domy nawet w technologii pasywnej, więc nie ma wiele do dodania w tym temacie.

Konserwacja domu z bali musi przebiegać według podobnego cyklu jak w przypadku domu z cegły. Nowoczesne materiały drewniane są chronione niemal tak samo trwale, jak elementy ceramiczne, takie jak beton czy cegła.