Inteligentny dom – co to jest
Inteligentny dom – co to jest i czy warto na niego zwrócić uwagę? Inteligentny dom to słowo, o którym mówi się coraz więcej, ale nie wszyscy wiedzą, co ono oznacza. Inteligentny dom to budynek wyposażony w różne nowoczesne systemy i technologie, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo mieszkających w nim ludzi. Budując mieszkanie z takim systemem można sporo zaoszczędzić.
Coraz częściej można spotkać to rozwiązanie w nowo budowanych nieruchomościach. W tym artykule szczegółowo opisujemy, z czego składa się system inteligentnego domu i czy warto w niego inwestować. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to budynek, który integruje urządzenia sterujące różnymi urządzeniami i systemami domowymi. Krótko mówiąc, jest to budynek, z którym mieszkańcy mogą się komunikować, na przykład za pomocą smartfona i wydawać mu różne polecenia. Inteligentny dom staje się coraz popularniejszy i nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na inwestycję w rozwiązanie, które faktycznie ułatwia życie.
Celem inteligentnych budynków jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej użytkowania i eksploatacji domu, a także poprawa komfortu życia członków rodziny. Inteligentne domy spełniają normy zmniejszające zapotrzebowanie na energię. Ponadto budynki są całkowicie przyjazne dla środowiska, ponieważ wyposażone są w wiele ekologicznych rozwiązań na najwyższym poziomie. Gdy pojawiły się inteligentne domy, były one bardzo drogim rozwiązaniem. Jednak systemy inteligentnego domu są obecnie znacznie tańsze.
Jak działa inteligentny dom?
Za pomocą technologii bezprzewodowej urządzenia umieszczone w inteligentnym domu mogą komunikować się ze sobą lub z jednostką centralną. Protokoły komunikacyjne różnią się niezawodnością, łatwością konfiguracji i instalacji oraz potencjałem przyszłej rozbudowy danego systemu. Tak się składa, że do poszczególnych podzespołów zastosowano technologię Bluetooth, więc można nim zarządzać za pomocą smartfona.
Systemy inteligentnego domu często wykorzystują również komunikację radiową na niestandardowych pasmach częstotliwości. Dodatkowo możesz korzystać z Wi-Fi, dzięki czemu możesz sterować nim bezpośrednio z komputera lub smartfona. Coraz większą popularnością cieszy się również wykorzystanie Z-Wave/ZigBee, czyli energooszczędnej komunikacji wewnątrz nieruchomości.
W zależności od wyposażenia, jakim dysponuje użytkownik, może monitorować mieszkanie, a także sterować oświetleniem i temperaturą za pomocą oprogramowania komputerowego lub aplikacji w telefonie. Dzięki protokołom komunikacyjnym można połączyć ze sobą kilka elementów tworząc system inteligentnego domu. Przełącznik łączy się z Internetem, zwykle za pomocą kabla do routera.
System inteligentnego domu – z czego się składa?
System inteligentnego domu składa się z wielu urządzeń. Jedne z nich odpowiadają za zwiększenie komfortu, inne za zwiększenie bezpieczeństwa, a jeszcze inne za spore oszczędności. Do podstawowych urządzeń inteligentnego domu należą:
- systemy alarmowe, takie jak czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien czy syreny,
- inteligentne gniazdka, które pozwalają włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, monitorować zużycie energii i ustalać harmonogramy,
- kamery monitorujące, które rejestrują wideo i mogą nagrywać po zmroku,
- inteligentne oświetlenie, którym można sterować za pomocą smartfona,
- inteligentne ogrzewanie do zmiany temperatury w pomieszczeniu,
- inteligentne czujniki, takie jak czujniki gazu, dymu, temperatury czy zalania.
Urządzenia te mogą być używane pojedynczo lub łączone w inteligentne urządzenia domowe.
Co to jest panel sterowania w inteligentnym domu?
Centrala sterująca to niezbędny element inteligentnego domu. Odpowiada za zarządzanie i kontrolowanie systemu. Dzięki niemu wszystkie jego elementy można połączyć ze sobą oraz z Internetem. Dzięki temu członkowie rodziny mogą korzystać z systemu nawet wtedy, gdy nie ma ich w domu, co często jest bardzo przydatną funkcją. Może być niezastąpiony, zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem, np. żelazko jest włączone, lub otrzymujemy informację, że oczy kamer monitoringu dostrzegły jakieś niepokojące zdarzenia. To niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania.
Inteligentne systemy audio i asystenci domowi
Systemy inteligentnego domu obejmują również różne inteligentne systemy audio. Pozwalają odtwarzać muzykę w pokoju, w którym aktualnie przebywa użytkownik, oraz uruchamiać muzykę w innym pokoju, do którego się przenosi.
Coraz częściej możemy też zaobserwować urządzenie, które jest inteligentnym asystentem domowym. Urządzenie może również łączyć się z elementami systemu inteligentnego domu i umożliwiać sterowanie muzyką czy oświetleniem.