Zwalczanie dronów

Zwalczanie dronów

Zwalczanie dronów – drony to bezzałogowe pojazdy, które mogą być wykorzystywane do różnych celów. Teoretycznie każdy z nas może być posiadaczem drona, jednak często zapominamy, że są one wykorzystywane także do innych celów, np. przez władze czy wojsko. Czym są systemy przeciwdronowe i kiedy są używane?

Dlaczego problem z dronami jest tak poważny?

Kiedy drony stały się popularne na polskim rynku, większość z nas myślała, że ​​nie ma nic bardziej przydatnego niż bezzałogowa łódź. Początkowo drony były używane głównie przez wojsko, ale z czasem mogli z nich korzystać również obywatele. Obecnie drony są wykorzystywane do różnych celów. Jedni używają ich do kręcenia filmów czy robienia zdjęć, dla innych obsługa drona to prawdziwa przyjemność. Na przykład drony są również używane przez stany i gminy do wykrywania, kto pali niebezpieczne paliwo w piecach. Natura dronów sugeruje, że nie powinniśmy mieć z nimi większych problemów. Jednak jest odwrotnie. Z jednej strony drony są bardzo przydatne w życiu codziennym, z drugiej ich wykorzystanie zaczyna być coraz bardziej kwestionowane. Drony rejestrują nie tylko to, co chcemy, ale także okolicę. W praktyce oznacza to, że nagrywając swoją działkę jako film, uchwycisz również przynajmniej część działki swojego sąsiada. Powstaje pytanie, czy sąsiedzi zgodzili się na filmowanie, czy też taka zgoda jest nam potrzebna? Prawda jest taka, że ​​kwestia dronów nie jest uregulowana prawnie w tym zakresie. W praktyce oznacza to, że interpretacji jest tyle, ilu ludzi. Ponadto drony są używane nie tylko przez nasze wojsko, ale także przez wojska innych krajów, w tym także tych, które są nam wrogo nastawione. W rzeczywistości mogą być wykorzystywane do szpiegostwa, zwłaszcza gdy są małe.

 

Czym są systemy przeciwdronowe i kiedy są używane?

Zwalczanie dronów
Zwalczanie dronów

Powstaje więc pytanie, co zrobić z niechcianymi dronami? Jedynym sposobem jest zatem zbudowanie skutecznego systemu przeciwdziałania dronom. System ma na celu wyłapywanie dronów, ponownie w skali mikroskopowej, i zestrzeliwanie ich. Takie systemy z pewnością posłużą do neutralizacji wrogich dronów, ale do tego muszą zostać zatwierdzone przez władze krajowe. Czy możemy użyć systemów antydronowych do niszczenia prywatnych łodzi? Ta kwestia jest bardziej kontrowersyjna. Prawo jasno mówi, że nie wolno niszczyć własności innych osób, jeśli nie stanowi się dla nich zagrożenia. Jeśli chodzi o drony, zagrożenie jest trudne do wykrycia, choć oczywiście mogą powodować poważne naruszenia naszej prywatności. Ustawa nie precyzuje jednak, jak postępować w takiej sytuacji. Oczywiście sabotowanie cudzego drona niesie ze sobą określone konsekwencje, dlatego dronowe systemy walki mogą być wykorzystywane wyłącznie przez jednostki do tego przeznaczone. Pamiętaj, że osobiste drony nie są niebezpieczne, ale drony szpiegowskie tak.

Jakie systemy przeciwdziałania dronom są obecnie w użyciu?

Stworzenie dobrze działającego systemu przeciwdronowego to nie lada wyzwanie. Obecnie w Polsce działa system dronów bojowych, choć tak naprawdę jest on dopiero w fazie testów. Zainteresowani mogą zaobserwować wstępny efekt, ale tylko na filmie demonstracyjnym. Broń przeznaczona jest przede wszystkim do zwalczania wrogich dronów, które są wysyłane w celach szpiegowskich lub wojskowych. System działa w trzech trybach: ręcznym, półautomatycznym i automatycznym. W pierwszym przypadku to operator kieruje broń na drona, więc element ludzki jest niezbędny do działania systemu. W trybie półautomatycznym ruchy operatora wspomagane są przez automatyczne śledzenie obiektów na ścieżce wideo. Jednocześnie w trybie automatycznym cel może zostać automatycznie przechwycony, a operator decyduje o oddaniu strzału w odpowiednim momencie zgodnie z instrukcjami systemu. Możliwość wykorzystania systemów kontrdronowych jest rzeczywiście znacząca, ale należy pamiętać, że ostateczną decyzję zawsze podejmują osoby kierujące misją.

Przyszłość systemów przeciwdronowych

Nie ulega wątpliwości, że systemy walki UAV są dziś niezwykle potrzebne. Sprzyja temu coraz bardziej niepewna sytuacja militarna i mnogość możliwych działań potencjalnych wrogów. Pamiętajmy, że drony są obecnie w powszechnym użyciu, więc nic dziwnego, że opracowywany jest system http://www.famer.com.pl/bariery-mikrofalowe/ do ich zwalczania. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko hakowania dronów, a nie prywatnych dronów. W związku z tym system nie miałby na celu niszczenia cywilnych dronów, chyba że są one wykorzystywane do celów wojskowych. Polski system antydronowy jest obiecujący, głównie ze względu na szeroki wachlarz zastosowań. Jest nawet w stanie wykrywać i niszczyć małe drony, które mogą być trudne do zauważenia. Jednak obecnie jest testowany w celu wykazania skuteczności systemu.