Co warto wiedzieć o kredytach dla firm?

Co warto wiedzieć o kredytach dla firm?

Co warto wiedzieć o kredytach dla firm? Wszyscy właściciele firm rozumieją, jak ważne jest finansowanie rozwoju firmy w inny sposób niż „zwykłe zarabianie”. Niestety nie każda działalność gospodarcza może liczyć na dofinansowanie, zwłaszcza jeśli istnieje na rynku od dłuższego czasu i takie dofinansowanie otrzymała. Na szczęście wspomniane środki to nie jedyny sposób na pozyskanie dodatkowych środków – jednym z innych równie dobrych sposobów jest udzielanie pożyczek firmom. W tym artykule opisujemy wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz właściwą decyzję.

Jakim firmom udzielono pożyczek?

Co warto wiedzieć o kredytach dla firm?
Co warto wiedzieć o kredytach dla firm?

Nie wystarczy powiedzieć, że kredyty dla firm powstały z myślą o firmach, które potrzebują pieniędzy – to oczywiste. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na tak zwaną „zdolność kredytową”, która jest niezbędna nie tylko do uzyskania kredytu (jak sama nazwa wskazuje), ale do uzyskania kredytu, zwłaszcza w przypadku małej firmy, która dopiero zaczyna działalność na zewnątrz. Przedsiębiorstwa, które są na rynku od dłuższego czasu, zwłaszcza te, które mają za sobą dwuletni okres „preferencyjnego ZUS-u”, mają zwykle wyższą wiarygodność. W końcu są na rynku od dawna, więc wciąż zarabiają na życie – nawet jeśli muszą płacić „duży ZUS”. Są w stanie bez problemu dostać kredyt, nawet zbliżony do kwoty maksymalnej – w końcu są po prostu godni zaufania.

Co jednak z pożyczkami dla firm https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/pomorskie/rodzaj/start, które dopiero zaczynają podbijać rynek? Czy firma może pożyczyć pieniądze z banku na rozpoczęcie działalności? Okazuje się, że tak — nawet jeśli firma nie miała czasu na zbudowanie wiarygodności, może pożyczyć pieniądze, aby lepiej rozpocząć biznes. Tak naprawdę musi liczyć się z tym, że wysokość takiego kredytu będzie ograniczona (w zależności od banku, który go udzielił). Banki faworyzują początkujących przedsiębiorców, nie patrzą im na ręce, a nawet oferują możliwość zamrożenia zwykłych miesięcznych spłat, takich jak „gorsze miesiące”.

Na co można przeznaczyć pożyczkę?

Jedną z największych zalet kredytu firmowego jest to, że nie trzeba mówić bankowi, na co zostaną przeznaczone środki (choć zwykle jest to jasno określone jako pozytywna decyzja, która pomaga uzyskać akceptację). Tak więc ten rodzaj pożyczki może być wykorzystany na wszystko, co jest związane z firmą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarobione dzięki niej pieniądze wydać na kilka rzeczy. Przykład na poparcie tego – gdybyśmy chcieli zainwestować w raczkujący projekt dla jednego z naszych pracowników, ale nie mogliśmy tego pogodzić z bieżącym finansowaniem działalności firmy, a jednocześnie potrzebowaliśmy pieniędzy na wyposażenie biura, moglibyśmy to zrobić za pomocą pożyczki na każdy z tych elementów. To bardzo elastyczne rozwiązanie.

Różnica między pożyczką a pożyczką

Choć kredyty dla firm często mylone są z kredytami (nie bez powodu – osoby nieinteresujące się tematem po prostu myślą, że to ta sama forma pozyskiwania pieniędzy z banku), tak naprawdę bardzo się od nich różnią. Mówiąc o największej różnicy między pożyczaniem a pożyczaniem, należy powiedzieć:

  • Różne okresy spłaty – pożyczkę należy spłacić w ciągu siedmiu lat od jej zaciągnięcia, przynajmniej w większości banków, spłata pożyczki zwykle trwa dłużej, również dlatego, że jest zwykle więcej warta – limit wynosi zwykle 10 lat;
  • Kolejna „pożyczona” kwota – pożyczka jest tymczasowa i zwykle nie przekracza 200 000 zł (choć w większości przypadków jest znacznie mniejsza); typowy kredyt może być znacznie większy;
  • Aby skorzystać z uzyskanych pieniędzy – w przypadku pożyczki zwykle należy to wyraźnie zaznaczyć (nie zawsze, ale zwiększa to szanse na uzyskanie pożyczki); jak już wspomniano w naszym artykule, pożyczka nie wymaga tego w wszystko;
  • Wymagania dla zainteresowanych – pożyczanie jest znacznie mniej restrykcyjne i chociaż wymaga pewnego rodzaju kredytu, to faktycznie łatwiej jest uzyskać pożyczkę (z tego słynie);
  • Szybkość rozpatrywania wniosków – średni czas oczekiwania na decyzję pożyczkową to 2 miesiące – a w przypadku pożyczek decyzja zapada zwykle w ciągu dziesięciu minut od złożenia wniosku, a środki są uruchamiane od razu po złożeniu wniosku.

Wnioski

Kredyt firmowy to doskonała opcja na niemal natychmiastowe sfinansowanie własnego biznesu, niezależnie od tego, czy jest to po prostu potrzebne do przetrwania, realizacji nowego pomysłu, zainwestowania w nowy projekt czy remontu nowo zakupionej powierzchni biurowej. Ich błyskotliwość polega nie tylko na tym, że nie wymaga określonego celu pożyczki (dzięki czemu możemy to rozbić na wiele różnych rzeczy), ale także na elastyczności spłaty. Miejmy więc tę opcję na uwadze prowadząc własny biznes – nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni z niej skorzystać.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl